Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 13:50

Przedstawiamy ranking kredytów hipotecznych 2023

Znaczne podniesienie poziomu stopy procentowej doprowadziło do gwałtownego wzrostu rat kredytów. Choć sytuacja gospodarcza kraju zaczyna się stabilizować, a inflacja konsekwentnie spada, to wciąż warto wybraćkredyt hipoteczny o możliwie najniższej comiesięcznej racie. Warto też przypomnieć, że dużym zainteresowaniem cieszy się Kredyt Bezpieczny 2%.
  • 16.08.2023 10:02
  • Autor: Grupa Tipmedia
Przedstawiamy ranking kredytów hipotecznych 2023

Jednak z racji na cel programu, jakim jest wsparcie osób nieposiadających jeszcze własnego mieszkania, nie każdy może skorzystać z bezpiecznego kredytu. Oznacza to konieczność zaciągnięcia kredytu na standardowych warunkach rynkowych. W takiej sytuacji warto dokładnie przeanalizować opcje dostępne na rynku, aby zdecydować się na tak długoterminowe zobowiązanie świadomie i z rozwagą.

W jaki sposób można wybrać najtańszy kredyt hipoteczny? Samodzielne poszukiwania korzystnej oferty, jak również odwiedzanie poszczególnych placówek banków, może okazać się wysoce czasochłonne. Pomocnymi narzędziami ułatwiającymi porównywanie ofert poszczególnych banków są internetowe rankingi kredytów hipotecznych, które są stale aktualizowane o bieżące dane.

Rankingi te wspierają w wyszukowaniu najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego w zależności od sytuacji finansowej kredytobiorcy oraz jego preferencji co do długości kredytowania. Po wpisaniu kluczowych informacji możliwe jest otrzymanie zestawienia ofert bankowych z uwzględnieniem wysokości raty, co ułatwia wybór najkorzystniejszej oferty.

Sprawdźmy zatem, jak kształtuje się oferta najlepszych kredytów z oprocentowaniem zmiennym i stałym na podstawie rankingu kredytów hipotecznych przygotowanych przez Bankier.pl. 

Ranking kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem

Założenie, które przyjęliśmy to:

  • Kwota kredytu – 400 000 zł,
  • Okres kredytowania – 25 lat,
  • Oprocentowanie – zmienne,
  • Wkład własny – 20%.

Pierwsza piątka rankingu kształtuje się następująco:

Ranking kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem

Założenie, które przyjęliśmy to:

  • Kwota kredytu – 400 000 zł,
  • Okres kredytowania – 25 lat,
  • Oprocentowanie – stałe,
  • Wkład stałe – 20%.

Pierwsza piątka rankingu kształtuje się następująco:

Podsumowanie rankingu kredytów hipotecznych 2023

Z przedstawionych powyżej tabel wynika, że ranking kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem różni się od rankingu kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem. Na czele jednego i drugiego widzimy inne banki.

Obecnie możemy otrzymać niższe raty, gdy zdecydujemy się na kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową.

W przypadku spadku stóp procentowych może się jednak okazać, że korzystniejsze będą kredyty ze stopą zmienną. Ostateczna decyzja o wyborze rodzaju oprocentowania zależy jednak od preferencji klienta. Jeżeli liczy on na spadki stóp procentowych, to warto, aby rozważył zaciągnięcie kredytu hipotecznego opartego na zmiennej stopie procentowej. Silna potrzeba poczucia bezpieczeństwa powinna natomiast stanowić bodziec do rozważenia zaciągnięcia kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem.

Dużo niższą ratę, przynajmniej przez pierwsze 10 lat będą płacić osoby, które zdecydują się na Kredyt Bezpieczny 2% z dopłatami rządowymi. Jednak jak pisaliśmy wyżej, nie każdy z klientów spełnia warunki programu.

W związku z reformą wskaźnikową na rynku pojawi się niebawem coraz więcej kredytów hipotecznych z oprocentowaniem opartym na nowym wskaźniku WIRON. Obecnie kredyt hipoteczny z WIRON oferuje ING Bank Śląski.

Więcej o reformie wskaźnikowej przeczytasz na: https://bankiwpolsce.pl/reforma-wskaznikow.

--- Artykuł sponsorowany ---