Gorlicki Klub Cyklistów świętował 25-lecie istnienia

  • 27.07.2020, 11:50
  • Krzysztof Rosłoński
Gorlicki Klub Cyklistów świętował 25-lecie istnienia
loadingŁaduję odtwarzacz...

Zdjęcia: Daniel Tarsa

Reporter: Marek Podraza

Montaż: Krzysztof Rosłoński

Historia GKC (za gkc.com.pl):

Klub powstał 6 czerwca 1995 roku. Jego pierwszym prezesem został Józef Mituś, a klub skupiał wokół siebie około 25 członków. Jego początkowe struktury tworzyli m.in. Jerzy Ćwik, Janusz Gurgul, Dariusz Nowak, Kazimierz Lepa, Mariusz Dąbrowski, Ryszard Cygańczuk, Jan Gnat, Adam Mosoń, Wojciech Fiołek, Kazimierz Trojanowicz i Grzegorz Krupa. Przez 25 lat istnienia klubu przewinęło się przez niego dziesiątki uczestników. Klubowicze brali udział w wielu imprezach, organizowanych na terenie województwa małopolskiego, ale i nie tylko. Pierwszymi zawodami, które organizował GKC były zawody kolarzy górskich rozegrane 14 października 1995 roku na Górze Cmentarnej, a pierwszy wyścig szosowy odbył się trzeciego maja 1996 roku na trasie Gorlice - Uście Gorlickie - Sękowa - Gorlice.
Wśród udokumentowanych doniesień prasowych, jakie znalazły się w archiwum klubu, zachowały się wzmianki o udziale w Kolarskich Kryteriach Ulicznych organizowanych przez Sądeckie Towarzystwo Cyklistów, z sukcesem Wojciecha Rosłońskiego, który w 2004 i 2005 roku w Nowym Sączu stawał na podium. Kolejny start, godny opisania, to Europejski Rajd Wokół Beskidu Niskiego, gdzie 147-km trasę wiodącą z Gorlic przez Magurę Małastowską do Bardejowa i dalej przez Muszynę, Grybów z metą w Gorlicach, pokonało 38 kolarzy, w większości z Gorlickiego Klubu Cyklistów. W 1999 roku ponownie gorliccy cykliści funkcję prezesa powierzyli Józefowi Mitusiowi, który pełnił ją aż do 2013 roku, a następnie prezesem został Wojciech Gorzkowicz i pełni ją cały czas. Klubowicze aktywnie brali udział w lokalnych wyścigach „Po ziemi gorlickiej". Tu największe sukcesy odnosili Ryszard Cygańczuk i Wojciech Rosłoński. Najbardziej wyczerpującym dla uczestników wyścigów okazał się Rajd Rowerem Wokół Tatr, gdzie na 227-kilometrową trasę wiodącą z Nowego Targu przez Chochołów, Liptovski Mikulasz, Stary Smokowiec, Łysą Polanę, Bukowinę Tatrzańską wyruszyli Andrzej Bełko, Sebastian Basałyga, Ryszard Cygańczuk, Tomasz Pyznar, Kazimierz Lepa, Wojciech Rosłoński, Kazimierz Trojanowicz i Wiktor Wacek.
W 2014 grupa kolarzy szosowych brała udział w prestiżowym wyścigu Tour de Pologne dla amatorów. W 2017 roku Gorlicki Klub Cyklistów nawiązał współpracę z biegaczami ze Stowarzyszenia Maraton Gorlice. Owocem tej współpracy jest coroczna organizacja wspólnej imprezy w trzech konkurencjach biegi, łyżwo i nartolorki oraz kolarstwo szosowe. Zawody rozgrywane są co roku w ramach Weekendu Naftowego (w tym roku planowano w maju, ale przeniesiono na trzeci października).

 

Krzysztof Rosłoński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe