ŚMIERTELNE POTRĄCENIE PIESZEGO W POWIECIE NOWOSĄDECKIM. POLICJANCI APELUJĄ O ROZWAGĘ NA DRODZE I NOSZENIE ODBLASKÓW

  • 24.03.2021, 09:14
  • Źródło: https://malopolska.policja.gov.pl/
ŚMIERTELNE POTRĄCENIE PIESZEGO W POWIECIE NOWOSĄDECKIM. POLICJANCI APELUJĄ…

Grybowscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego w Białej Niżnej, w którym zginął pieszy. To już kolejny w ostatnim czasie tak tragiczny wypadek na drogach Sądecczyzny, dlatego policjanci ponownie apelują o rozwagę na drodze, przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i noszenie elementów odblaskowych po zmroku, szczególnie poza terenem zabudowanym.

19 marca br. około godziny 20:15, w Białej Niżnej 30-letni mieszkaniec powiatu gorlickiego kierując samochodem marki Renault potracił pieszego, który przechodził przez jezdnię kilkanaście metrów od wyznaczonego przejścia dla pieszych. W wyniku zdarzenia 56-letni mieszkaniec gminy Grybów zmarł.
Na miejscu, pod nadzorem prokuratora i w obecności biegłego, pracowali policjanci z Komisariatu Policji w Grybowie oraz z grupy wypadkowej sądeckiej Policji, którzy m.in. przeprowadzili oględziny pojazdu i miejsca zdarzenia oraz sporządzili szkic sytuacyjny i dokumentację fotograficzną. Wszystkie wykonane przez nich czynności, opinia biegłego oraz prowadzone w tej sprawie postępowanie, pozwolą dokładnie wyjaśnić okoliczności i przyczyny tego wypadku.

Musimy pamiętać, że zasada ograniczonego zaufania obowiązuje wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców jak i pieszych. W warunkach niesprzyjającej aury każdy kierowca powinien zmniejszyć prędkość i zwracać szczególną uwagę na pieszych, zwłaszcza tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem i na śliskiej powierzchni mogą się zwyczajnie poślizgnąć i wpaść wprost pod nadjeżdżający pojazd.
Najtrudniejszy okres roku dla pieszych to niezmiennie czas od października do marca. Szybko zapadający zmrok, długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi mogą być praktycznie niewidoczni dla innych uczestników ruchu. W tym okresie najwięcej zdarzeń drogowych odnotowuje się w godzinach popołudniowych, wieczorem lub z samego rana, czyli wtedy, kiedy na zewnątrz jest ciemno. Ponadto szybko zapadający zmrok, mgła, padający deszcz czy śnieg powodują pieszy ubrany w ciemną odzież, bez elementu odblaskowego, jest niemal niewidoczny dla kierowcy. Po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! Wtedy kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście, pieszy jest dużo bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał. Wniosek nasuwa się sam: taki drobny element ubioru jakim jest odblask, może uratować życie każdego z nas!

 
Źródło: https://malopolska.policja.gov.pl/

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe