Najwyższa i najniższa emerytura w regionie

  • 19.04.2021, 10:42 (aktualizacja 19.04.2021, 10:48)
  • Źródło: https://www.zus.pl/pl
Najwyższa i najniższa emerytura w regionie

Niemal 24 tys. zł to najwyższa emerytura w Małopolsce. Najniższa zaś sięga ledwie kilkudziesięciu groszy.

To najbardziej okazałe świadczenie w regionie wypłaca krakowski ZUS. Ponad 23,7 tys. zł otrzymuje kobieta, która skorzystała ze świadczenia po ukończeniu 80 roku życia i przepracowała ponad 57 lat. Nie jest to najwyższa wypłata w Polsce. Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje co miesiąc ponad 25,3 tys. złotych. Jej staż pracy wyniósł 61 lat. Na emeryturę przeszła również po skończeniu 80 lat.

Jak wynika z danych ZUS tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które mają długi staż pracy. I zdecydowały się przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.

Z drugiej strony z roku na rok rośnie liczba emerytur kilkugroszowych. To konsekwencja wprowadzenia od 1999 r. reformy emerytalnej. W systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

Najniższe świadczenie w województwie małopolskim wynosi 25 groszy. Otrzymuje je kobieta, która przepracował tylko 5 dni. Natomiast najniższa emerytura w Polsce została przyznana kobiecie z województwa lubelskiego, a jej wysokość to 2 grosze. Staż zawodowy tej osoby zaledwie 1 dzień.

Najwyższe i najniższe świadczenia wypłacane przez małopolskie oddziały ZUS:

 

Najwyższa emerytura

Najniższa emerytura

odział ZUS w Krakowie

23 716 zł

0,56 zł

oddział ZUS w Nowym Sączu

16 979 zł

0,25 zł

oddział ZUS w Chrzanowie

14 879 zł

1,83 zł

oddział ZUS w Tarnowie

12 155 zł

1,53 zł

 

 

Anna Szaniawska

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa małopolskiego

 

Źródło: https://www.zus.pl/pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe