Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19

  • 20.05.2021, 09:30 (aktualizacja 20.05.2021, 09:41)
  • Źródło: https://www.powiatgorlicki.pl/
Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego…

Główny Inspektor Sanitarny opublikował wytyczne dotyczące organizacji pielgrzymek w czasie epidemii Covid-19. Czytamy w nich m.in., że maksymalna liczba uczestników to 300 osób, nie licząc tych w pełni zaszczepionych.

Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że w pielgrzymce mogą uczestniczyć tylko osoby bez jakichkolwiek objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem, niemieszkające z osobą w izolacji, i takie, które nie miały kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 10 dni przed pielgrzymką. Poniżej podajemy część wytycznych GIS, całość dostępna na stronie.

  • Maksymalna liczba pątników ma wynosić 300 osób, nie wliczając w to osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.
  • Organizator pielgrzymki powinien zgłosić do właściwego urzędu wojewódzkiego informacje o dacie, liczbie uczestników i o trasie pielgrzymki nie później niż na 30 dni przed planowanym wymarszem. GIS zaleca też, aby grupy pielgrzymów w miarę możliwości się nie mieszały.
  • Pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego, np. chusteczek higienicznych, ręczników papierowych.
  • Rekomenduje się funkcjonowanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem medycznym w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem.
  • Pątnicy są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Każdy pielgrzym ma mieć mierzoną temperature przynajmniej raz dziennie. Temperatura powyżej 37 stopni Celsjusza kwalifikuje do odsunięcia uczestnika od realizacji pielgrzymki. Jeśli temperatura rośnie - wskazana jest porada medyczna.
  • Jeśli przewidywane jest sprawowanie mszy św. w kościołach na trasie pielgrzymki, uczestnicy powinni realizować obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz przestrzegać dystansu społecznego i obowiązujących limitów uczestników mszy św. w kościołach, stosownie do aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Źródło GOV

Źródło: https://www.powiatgorlicki.pl/

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe