POLICYJNE INTERWENCJE W ZWIĄZKU Z LOKALNYM PODTOPIENIAMI

  • 20.07.2021, 10:55
  • Źródło: https://malopolska.policja.gov.pl/
POLICYJNE INTERWENCJE W ZWIĄZKU Z LOKALNYM PODTOPIENIAMI

Małopolscy policjanci w niedzielę od godzin porannych czuwali nad bezpieczeństwem kierujących oraz osób poszkodowanych przez żywioł. Gwałtowne opady deszczu, które spowodowały, że woda zalewała drogi, a niepozorne potoki zamieniały się w rwące rzeki, wylewając z koryt. Funkcjonariusze organizowali bezpieczne objazdy miejsc podtopionych i kierowali ruchem.

18 lipca br. o godz. 02:22  dyżurny myślenickiej Policji otrzymał pierwsze zgłoszenie o podtopieniu nieruchomości. Z godziny na gadzinę sytuacja ulegała pogorszeniu. Po godz. 6:00 woda wlała się na drogę DK7 (zakopiankę) oraz drogę DK52 powodując ich całkowite zamknięcie na kilka godzin. Funkcjonariusze myślenickiej drogówki kierowali kierujących pojazdami na objazdy przez miejsca bezpieczne do przejazdu. W związku z tym, iż dwa główne ciągi komunikacyjne były całkowicie zamknięte tworzyły się duże utrudnienia w ruchu. Około godz. 9:00 został otwarty przejazd na drodze DK 52 a następnie na DK7. Początkowo można było przejechać jednym pasem ruchu zakopianki, a w późniejszych godzinach, gdy woda zeszła z drogi ruch został w całości przywrócony. Na terenie powiatu myślenickiego powódź wyrządziła największe szkody w Głogoczowie, gdzie nowo wyremontowana infrastruktura drogowa została zalana i uszkodzona. Z pobliskich domów ewakuowano 18 osób, których życie i zdrowie było bezpośrednio zagrożone. Duże szkody powstały również w miejscowości Krzyszkowice, gdzie uszkodzone zostały 3 mosty oraz zalana została oczyszczalnia ścieków. Kilkadziesiąt zastępów PSP oraz OSP pracowało przy usuwaniu skutków powodzi na terenie gmin Myślenice, Pcim, Tokarnia, Sułkowice. Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach nie posiada informacji o osobach rannych. Podczas całego dnia policjanci prewencyjnie patrolowani miejsca zagrożone zwracając uwagę na bezpieczeństwo oraz pozostawione mienie.            
Również sądeccy policjanci interweniowali na podtopionych drogach.   Intensywne opady deszczu spowodowały podtopienia dróg zarówno w powiecie nowosądeckim, jak i w samym Nowym Sączu. W związku z trudną sytuacją sądeccy policjanci prowadzili działania w rejonie skrzyżowania ulic Barskiej i Witosa w Nowym Sączu w ciągu drogi krajowej nr 75, a także w okolicy pobliskiego potoku Naściszówka. Funkcjonariusze prewencji oraz ruchu drogowego przez wiele godzin zabezpieczali zalane tereny, kierowali ruchem tam, gdzie było to konieczne dla udrożnienia przejazdu, a także wyznaczali objazdy na czas działań służb porządkowych.
Z kolei na terenie powiatu krakowskiego policjanci z komisariatu w  Skawinie i Wydziału Ruchu Drogowego  KPP Kraków zablokowali drogi lokalne w tych rejonach Radziszowie i Woli Radziszowskiej w związku z wylaniem rzeki Skawinki i informowali o blokadzie przejezdnych.
O  godz. 18.00 funkcjonariusze Komisariatu Policji w Krościenku Nad Dunajcem kierowali ruchem na drodze wojewódzkiej nr  969 (Krościenko - Nowy Sącz) z uwagi na wylany na jezdnię  leśny potok w miejscowości  Tylmanowa.

W związku z niestabilną sytuacją pogodową policjanci na bieżąco współpracują z centrami zarządzania kryzysowego oraz zarządcami dróg, aby koordynować ruch drogowy w miejscach, gdzie dochodzi do podtopień. W razie sytuacji zagrożenia czy trudnej sytuacji na sądeckich drogach należy jak najszybciej kontaktować się z policjantami dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Źródło: https://malopolska.policja.gov.pl/

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe