ODBLASKOWA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 W ROPIE

  • 18.10.2021, 19:40 (aktualizacja 18.10.2021, 19:44)
  • Źródło: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ropie
ODBLASKOWA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 W ROPIE

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ropie przystąpiła do udziału w XI edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”.

Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że ich szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Akcja ma formę konkursu promującego najbardziej aktywne szkoły podstawowe i społeczności lokalne, realizujące ideę wyposażania uczniów w elementy odblaskowe.

Już od początku września odbyło się wiele akcji promujących noszenie elementów odblaskowych oraz dbanie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym przez pieszych, rowerzystów oraz kierowców pojazdów.

Do tej pory przeprowadzono następujące działania .

14.09.2021 r. przystąpienie do konkursu –

- wyposażenie wszystkich uczniów szkoły w kamizelki oraz opaski odblaskowe .

Tydzień bezpieczeństwa przy szkole:

1. Odblaskowa akcja informacyjna

Uczniowie klasy I i V wspólnie z wychowawcami, przeprowadzili akcję informacyjną wśród mieszkańców Ropy dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu ulicznym. Na szkolnym parkingu uczniowie wręczali kierowcom własnoręcznie wykonane ulotki nawołujące przestrzegania limitów prędkości czy znaków ostrzegawczych .

2.Kontrola odblaskowa

Klasa VIII dzisiaj przeprowadziła ,,Kontrolę odblaskową" . Podczas porannej kontroli stanu technicznego samochodów wjeżdżających na teren szkolny, uczniowie sprawdzili kompletność podstawowego wyposażenia samochodów tj. apteczek, trójkątów i gaśnic.

3. ,,Szkolna stacja diagnostyczna".

Uczniowie klasy IV i VI wspólnie z wychowawcami zorganizowali akcję ,,Szkolna stacja diagnostyczna". W ramach, której sprawdzano działanie świateł w samochodach wjeżdżających na szkolny parking. We wszystkich sprawdzanych pojazdach światła działały bez zarzutu.

 

Odblaskowe spotkanie 30.09.2021

30 września 2021 na terenie szkoły odbyło się wyjątkowe „odblaskowe spotkanie”. Zostało ono zorganizowane w związku z udziałem w XI edycji małopolskiego konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Oprócz uczniów, nauczycieli oraz rodziców wzięli w nim także udział przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łosiu. Wśród zaproszonych gości byli wójt Gminy Ropa Karol Górski oraz przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Łukaszyk. Na spotkanie przybyli także strażacy z OSP w Ropie oraz przedstawiciele policji na czele z panem dzielnicowym Mariuszem Karpiem. Po uroczystym powitaniu przez Panią Dyrektor Jolantę Grzegorzek odbył się konkurs pt. „Odblaskowa moda. Odblaski mam o bezpieczeństwo dbam”. Uczniowie zaprezentowali wyjątkowe stroje, promując odzież odblaskową oraz elementy odblaskowe. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością , a najciekawsze stylizacje zostały nagrodzone. Kolejnym punktem spotkania był przejazd rowerami przez uczniów wszystkich trzech szkół na szkolnym miasteczku rowerowym. Rowerzyści wykazali się doskonałą znajomością przepisów ruchu drogowego. Zaprezentowali swoje umiejętności sportowe, jeżdżąc na rowerach w trudnych warunkach pogodowych - o zmroku oraz w czasie deszczu. Na koniec wszyscy uczniowie wzięli udział w odblaskowej dyskotece. Taniec z odblaskami dawał niezwykłe efekty dzięki czemu uczniowie naocznie przekonali się na jakiej zasadzie działają elementy odblaskowe. Dyskoteka była także doskonałą formą integracji zespołów klasowych po długiej nauce zdalnej.

Odblaskowe mądrości

W ramach wielu działań jakie podejmujemy w związku z udziałem w konkursie ,,Odblaskowa szkoła", nie mogło zabraknąć i mądrości odblaskowych. Każda klasa wspólnie z wychowawcami wykonała transparenty na których znalazło się wiele ważnych haseł promujących bezpieczeństwo drogowe. Ponadto spacerując korytarzami szkoły można zapoznać się również z wieloma myślami propagującymi odpowiedzialne postępowanie uczestników ruchu drogowego.

 

Odblaskowy baner

Rada Rodziców sfinansowała zakup odblaskowego baneru, który przypomina pieszym i kierowcom o konieczności noszenia elementów odblaskowych.

Odblaskowa poczta dla seniora

Uczniowie klasy IV wspólnie z wychowawcą zorganizowali akcję ,,Odblaskowa poczta dla seniora".

W ramach kampanii informacyjnej przypomnieli naszym wspaniałym seniorom dobrze znane zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dzień głośnego czytania + przerwa na czytanie = Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Włączając się w Ogólnopolską akcję ,,Przerwa na czytanie" oraz z okazji ,,Narodowego Dnia Głośnego Czytania" uczniowie klasy VII przybliżyli przedszkolakom oraz młodszym kolegom treści związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Tematyka ta w 100% jest związana z działaniami podejmowanymi w ramach ,,Odblaskowej szkoły". Przedszkolaki oraz uczniowie z klas I-III zostali zapoznani z następującymi publikacjami:

- ,,O tym, jak Grześ przez jezdnię przechodził"

- ,,Kolorowa wyliczanka"

- ,,Odblaski"

- ,,Opowiadanie Puchatka. Odblaski w drodze do szkoły"

- ,,Miś rowerzysta"

Odbył się także :

Ogólnoszkolny konkurs plastyczny na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ogólnoszkolny konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Warto wiedzieć !

Udział drużyny BRD ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ropie w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Turnieju składa się z 5 różnych konkurencji (test z przepisów ruchu drogowego, test skrzyżowań, jazda rowerem po torze przeszkód, jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego oraz praktyczne udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej).

Drużyna BRD z Ropskiej Dwójki reprezentowała nasz powiat 16 razy w finale wojewódzkim. Od roku 2004 do 2019 wygrała wszystkie zawody na szczeblu powiatowym. Na ostatnich zawodach wojewódzkich, które odbyły się 2019 roku w miejscowości Stronie w powiecie wadowickim uczniowie uzyskali następujące wyniki:

- Kat. młodsza: wyniki drużynowe II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Ropie (powiat gorlicki) – Joanna Koszyk, Otylia Święs, Szymon Lisowicz, Kamil Trojanowicz,

- Kat. starsza: III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Ropie (powiat gorlicki) – Aleksandra Karpińska, Natalia Lisowicz, Patryk Matuszyk, opiekun Grzegorz Mliczek

Najlepszą zawodniczką zawodów w kategorii młodszej do lat 12 okazała się uczennica naszej szkoły Otylia Święs –została mistrzynią finału wojewódzkiego BRD

Największym sukcesem drużyny BRD było uzyskanie w 2015 roku IV miejsca finale ogólnopolskim odbywającym się Włoszczowie.

W planach do zrealizowania są między innymi:

- Akcje informacyjne dla seniorów w Kościele, na spotkaniu Koła Gospodyń Wiejskich

- spektakl teatralny na temat bezpiecznego poruszania się po drodze

- dzień gier planszowych związanych z zasadami ruchu drogowego

- szkolny przegląd piosenek o tematyce bezpieczeństwa oraz obowiązku noszenia odblasków

- nagranie filmiku

- nagranie piosenki

- szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla rodziców

- konkurs wiedzy o zasadach ruchu drogowego dla władz lokalnych

Źródło: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ropie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe