„My som spod Pustek” – Łużańska Szkoła Tradycji 2021

  • 20.01.2022, 15:04
  • Krzysztof Kumorkiewicz
„My som spod Pustek” – Łużańska Szkoła Tradycji 2021
loadingŁaduję odtwarzacz...
Kolejni absolwenci opuścili Łużańską Szkołę Tradycji!

Jednym z celów działalności prowadzonej przez Towarzystwo Teatru Orkiestry i Chóru Włościańskiego w Łużnej jest kultywowanie rodzimej kultury regionalnej oraz podtrzymywanie tożsamości kulturowej naszego regionu. Jednym z elementów zmierzającym ku realizacji tych celów jest kultywowanie tradycji ludowego muzykowania ze szczególnym uwzględnieniem nauki oraz doskonalenia techniki gry na tradycyjnych instrumentach wchodzących w skład kapeli ludowych Pogórza. W tym zakresie Towarzystwo prowadzi szeroko zakrojone działania polegające między innymi na zbieraniu, dokumentowaniu oraz opracowywaniu zapomnianych melodii ludowych, a także na organizowaniu warsztatów muzycznych, których celem jest nauka gry z zachowaniem dawnych technik i manier wykonawczych.  

Jednym z nich była realizacja projektu pn. „My som spod Pustek – Łużańska Szkoła Tradycji 2021’”. W ramach realizacji zadania zorganizowano warsztaty nauki gry na basach ludowych, których celem było przekazanie podstawowej wiedzy o muzyce ludowej regionu Pogórza, nabycie umiejętności gry na tym instrumencie, a także popularyzacja i rozwijanie pasji związanych z tradycyjną kulturą regionu. Nauka odbywała się metodą beznutową, w bezpośredniej relacji „Mistrz – Uczeń”. Efektem przeprowadzonych warsztatów było wyksztalcenie dwóch osób, które posiadły podstawową umiejętność gry na basach.

Zaangażowanie, i pasja, z jaką młodzi ludzie chcą poznawać i wykonywać tradycyjną muzykę ludową pozwala mieć nadzieję, że pomimo zalewu wszechobecnej popkultury tradycja ludowego muzykowania przetrwa przez kolejne pokolenia. Zadanie było realizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, za które serdecznie dziękujemy.

Krzysztof Kumorkiewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe