Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:22
Reklama

Lumen Art Festival

Lumen Art Festival to niezwykłe sierpniowe wydarzenie muzyczne na kulturalnej scenie południowej Polski. Muzyka klasyczna, jazzowa, alternatywna na najwyższym poziomie, połączone z wybitną sztuką wizualną i świetlną, zwieńczone koncertem finałowym w wykonaniu Orkiestry Lumen Art Festival, utworzonej specjalnie na to wydarzenie. Lumen Art Festival to nie tylko koncerty i wydarzenia artystyczne. To również warsztaty orkiestrowe skierowane do młodych muzyków. Do udziału w festiwalu zapraszamy studentów akademii muzycznych oraz uczniów i absolwentów szkół muzycznych II stopnia z całej Polski, którzy chcą rozwijać pasję muzykowania i doskonalić swoje umiejętności. Podczas tygodniowego spotkania młodzi artyści pracują nad wybranym materiałem muzycznym, przygotowywanym specjalnie na koncert finałowy. Uczestnicy ćwiczą pod okiem zawodowych muzyków, którzy prowadzą kilkudniowe warsztaty, dzieląc się swoim doświadczeniem. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy Mariusza Patyrę – wybitnego skrzypka światowej sławy, zwycięzcę m. in. prestiżowego Concorso internazionale di violino „Premio Niccolò Paganini” w Genui. Druga edycja festiwalu właśnie się rozpoczyna. Od 9 sierpnia muzycy ze wszystkich stron Polski rozpoczną wspólne próby, aby w kolejny weekend zaprezentować się podczas koncertu zamykającego festiwal. W weekend 13-14 sierpnia w ramach Lumen Art Festival odbędą się absolutnie niezwykłe koncerty znakomitych artystów. W sobotę 13 sierpnia o godzinie 20:30 w Parku Miejskim w Gorlicach zaprezentuje się Paweł Kaczmarczyk w trio jazzowym z kontrabasistą Alanem Wykpiszem i perkusistą Grzegorzem Pałką. Artyści zapowiadają premierowe wykonanie utworów z nowego albumu, który ma się ukazać w tym roku. Festiwal zwieńczymy koncertem finałowym w niedzielę 14 sierpnia o godzinie 20:30 w ogrodzie Kasztelu w Szymbarku. Będzie to popisowy koncert wirtuoza skrzypiec Mariusza Patyry i Orkiestry Lumen Art Festival. Zabrzmią utwory samego Niccolo Paganiniego, a także Fryderyka Chopina, czeskiego skrzypka Josefa Suka i wirtuozerski Taniec Chochlików Antonio Bazziniego. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu: www.lumenartfestival.pl oraz profilu facebook’owym. Lumen Art Festival został objęty honorowym patronatem Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli oraz Starosty Gorlickiego Marii Gubały. Patroni medialni: Radio Kraków, Gazeta Krakowska, portal Gorlice.pl, portal HaloGorlice, portal Gorlice.tv, RTvG, gorliczanin.pl, portal MiastoNS oraz Niezwykła Małopolska. Współpraca: Urząd Miasta Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Festiwal jest realizowany przy wsparciu Miasta Gorlice i firm STALBUDOM Sp. z o.o., Zakład Budownictwa Ogólnego "MODUŁ", FEJKLOWICZ – Artykuły Elektryczne.
Lumen Art Festival
Podziel się
Oceń

Artyści:

Paweł Kaczmarczyk już od dawna należy do elitarnego grona uznanych europejskich pianistów. Nagrywał dla wielu prestiżowych wytwórni, takich jak ACT Music, Fresh Sound Records czy Hevhetia – a jako twórca albumu „Complexity In Simplicity” (ACT Music 2009), w owym czasie stał się trzecim (po Stańce i Wasilewskim) polskim artystą jazzowym nagrywającym dla tak znanej oficyny wydawniczej w roli lidera zespołu.

Przez ostatnie dwie dekady nagrał sześć wspaniale przyjętych albumów, które przyniosły mu liczne nagrody, m.in. Mateusza Trójki, sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”, pięć „Oskarów Jazzowych” (Grand Prix Jazz Melomani), dwie nominacje do Fryderyka oraz „Kulturalny Odlot” Gazety Wyborczej.

Jeśli ktoś nie miał okazji usłyszeć muzyki Kaczmarczyka na żywo,  jest swoistym szczęściarzem, bo czeka go przygoda życia podczas odkrywania tych magicznych dźwięków.

Podczas festiwalu zaprezentuje się w trio jazzowym wraz z Alanem Wykpiszem i Grzegorzem Pałką.

 

 

Alan Wykpisz – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem High Definition Quartet z którym był nominowany do nagrody Fryderyk 2014. Laureat wielu konkursów m.in.: Jazz Hoeilaart 2011, Bass2012 Copenhagen, Tarnów International Jazz Contest 2014. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury oraz laureat nagrody „Debiut Śląski”.

 

 

Grzegorz Pałka – perkusista jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. W roku 2016 oraz 2018 za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie liczne trasy koncertowe na trzech kontynentach – Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się współpracą z wieloma wybitnymi muzykami z kraju i nie tylko: Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Jacek Niedziela-Meira, Andy Middletone, Piotr Baron, Jorge Vistel, Dominik Wania, Rafał Sarnecki, Gileno Santana, Piotr Wyleżoł, Mark Alban Lotz, Kuba Badach, Wojciech Groborz, Kuba Stankiewicz, Piotr Orzechowski.

 

 

Mariusz Patyra naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat.

Jego nauczycielami byli: Z. Ciucias,  A. Hoffmann w Olsztynie, A. Cypryk-Chmielewska, J.Kucharski w Warszawie, K. Węgrzyn w Hanowerze i Maestro Salvatore Accardo w Cremonie. W roku 2018 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Jest pierwszym Polakiem, który wygrał „ Premio Nicolo Paganini” (Genua 2001) i zdobył specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie Kaprysów Nicolo Paganiniego oraz kopię skrzypiec „ Il Cannone” (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza.

Mariusz Patyra jest także laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego J. Joachima w Hanowerze (1997) i finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariusa w Cremonie (1988).

Artysta zdobył 4 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Nielsena w Odense a także nagrodę specjalną Odense Sinfonie Orchester (2000).

W 2006 Mariusz Patyra został zwycięzcą konkursu na stypendium Japońskiej Fundacji Muzycznej J.E.S.C. oraz laureatem nagrody “Premio Pressenda 2006” (Alba/Włochy). Występował w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Ameryce Południowej. Koncertował  m.in. z Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „ Amadeusz”, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Sinfonia Varsovia.

Nagrywał dla Polskiego, Niemieckiego (NDR, WDR) i Włoskiego Radia (RAI TRE).

 

 

Łukasz Meyger - absolwent dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie prof. Zygmunta Rycherta oraz kierunku instrumentalnego na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Współpracował między innymi z tak wybitnymi artystami jak: Joanna Bruzdowicz, Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz, Mariusz Patyra, Waldemar Malicki, Bartosz Koziak, Tomasz Jocz, Tadeusz Szlenkier, Paweł Kaczmarczyk, Mino Cinelu, Michał Sławecki, Paweł Sołtys “Pablopavo”, Dominik Bukowski, Sławomir Kupczak.

Dyrygował m.in. London Contemporary Orchestra, Portuguese National Radio Symphony Orchestra, Orchestra della Magna Grecia Taranto, Orchestre Perpignan Languedoc-Roussillon, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Szczecińską, Filharmonią Warmińsko-Mazurską, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Częstochowską, Filharmonią Gorzowską, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną a także Filharmonią Dolnośląską.

Współpracował również z pierwszym polsko-ukraińskim zespołem muzyki współczesnej Neo Temporis Group, z którym również odbył tournée po Ukrainie występując w filharmoniach m.in. we Lwowie, Iwano-Frankowsku, Kijowie a także podczas XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej „Two Days and Two Nights of New Music” w Odessie. Jako dyrygent nagrał już kilka albumów muzycznych m.in. płytę „Dialogue Without Borders” stworzoną wraz z Neo Temporis Group dla wytwórni Requiem Records, płytę „Steve Nash & Turntable Orchestra–Out of Fade” nagraną wraz z Orkiestrą Cosmopolis w studiu koncertowym Polskiego Radia, płytę z dziełami symfonicznymi Joanny Bruzdowicz nagraną wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej dla polskiego wydawnictwa fonograficznego Acte Préalable.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Już strach otwierać lodówkę w obawie czy nie wyskoczy z niej p Iwona z wojewodąData dodania komentarza: 27.03.2024, 07:48Źródło komentarza: Briefing prasowy wojewody Krzysztofa Klęczara na bieckim rynkuAutor komentarza: ciekawskaTreść komentarza: W perspektywie 4 lata to chyba logiczne mieć za sobą wojewodę niż przeciw. Z korzyścią dla Biecza. Tak jak przez ostatnie lata kiedy władze otrzymały promesy od pisu na 20 baniek na drogi, kanalizacje i zabytkiData dodania komentarza: 26.03.2024, 10:16Źródło komentarza: Briefing prasowy wojewody Krzysztofa Klęczara na bieckim rynkuAutor komentarza: wyboryTreść komentarza: Cyrk.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 19:59Źródło komentarza: Briefing prasowy wojewody Krzysztofa Klęczara na bieckim rynkuAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Żenujący spektakl. Tyle w temacie.Data dodania komentarza: 25.03.2024, 17:34Źródło komentarza: Briefing prasowy wojewody Krzysztofa Klęczara na bieckim rynkuAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Impreza przedwyborcza ....Data dodania komentarza: 16.03.2024, 20:21Źródło komentarza: Na żywo: Międzynarodowy Turniej o Puchar Polski w Tańcu Rock'n'Roll Akrobatyczny I Boogie Woogie.Autor komentarza: MariolaTreść komentarza: I takie imprezy w czasie postu, nie ładnie :(Data dodania komentarza: 16.03.2024, 20:16Źródło komentarza: Na żywo: Międzynarodowy Turniej o Puchar Polski w Tańcu Rock'n'Roll Akrobatyczny I Boogie Woogie.
Reklama
Reklama