UŚCIE GORLICKIE. OSZUSTWO PRZY ZAKUPIE WĘGLA. POLICJA OSTRZEGA

  • 25.08.2022, 22:36
  • Źródło: https://gorlice.policja.gov.pl/
UŚCIE GORLICKIE. OSZUSTWO PRZY ZAKUPIE WĘGLA. POLICJA OSTRZEGA

W środę (24 sierpnia) do gorlickich mundurowych zgłosił się 45-letni mieszkaniec gminy Uście Gorlickie, który został oszukany przy zakupie węgla w Internecie

24 sierpnia  br, 45-letni mieszkaniec gminy Uście Gorlickie znalazł w sieci firmę  z województwa dolnośląskiego zajmującą  się sprzedażą opału.  Prezentowana  oferta sprzedaży węgla kamiennego  miała bardzo  atrakcyjną cenę.  45-latek złożył elektronicznie zamówienie na dwie tony węgla o łącznej wartości 1821 zł. Po kilku minutach otrzymał na swojego maila potwierdzenie zakupu węgla z fakturą. Dokonał wówczas przelewu pieniędzy ze swojego konta na podane konto.
Kilka godzin później mężczyzna zadzwonił pod numer podany na stronie internetowej składu opału, aby upewnić się czy przelew dotarł.  Mężczyzna z którym rozmawiał poinformował go, że wpłata jeszcze nie została zaksięgowana, ale może spokojnie czekać, bo do 7 dni zakupiony towar zostanie mu dostarczony. 
Po tej rozmowie telefonicznej kupujący postanowił sprawdzić opinie o firmie i jakości sprzedawanego węgla. Gdy wpisał jeszcze raz w wyszukiwarkę internetową nazwę firmy pojawiła mu się bardzo podobna strona do poprzedniej, ale z innym numerem telefonu do kontaktu, na który postanowił zadzwonić. Wtedy dowiedział się od właściciela firmy, że nie otrzymał on żadnego przelewu od 45-latka, a ponadto firma nie prowadzi sprzedaży internetowej węgla lecz tylko stacjonarną. Ponadto rozmówca oświadczył, że to nie pierwszy raz, gdy ktoś do niego dzwoni pytając o zamówiony węgiel i że prawdopodobnie 45-latek stał się ofiarą oszustwa, ponieważ jak już  wcześniej właściciel firmy ustalił,  oszust stworzył fałszywą stronę internetową jego firmy zmieniając nieznacznie nazwę, podając również inny numer telefonu do kontaktu i w ten sposób oszukuje zainteresowanych zakupem węgla. Właściciel firmy dodał, że złożył już w tej sprawie zawiadomienie o przestępstwie. 
Gorlicka policja prowadzi dochodzeni w sprawie wyłudzenia na szkodę 45-latka.  Tymczasem apelujemy  o rozwagę podczas zakupów on-line, oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Uważajmy też na tzw. super okazje i promocje, które mogą się okazać kolejnym chwytem oszustów. Weryfikujmy sklepy w ewidencji działalności gospodarczej, KRS czy innych rejestrach  porównując zawarte tam  dane z ich danymi na stronach internetowych.

Źródło: https://gorlice.policja.gov.pl/

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe