Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:28

Historia UFC w pigułce

Sporty walki to nie tylko boks, kickboxing czy zapasy. To także MMA czyli mieszane sporty walki, w których umiejętności z różnych sztuk walk są przeplatane. W ten sposób w oktagonie mogą krzyżować swoje rękawice bokserzy z np. zapaśnikami. Dziś biznes wokół MMA jest liczony w setkach milionów dolarów rocznie i z każdym rokiem ta suma rośnie. Nawet pomimo takich trudności jakie obecnie towarzyszą klasycznemu sportowi na całym świecie z powodu koronawirusa. Sprawdźmy zatem jak to wszystko się zaczęło.
  • 02.07.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Historia UFC w pigułce

Jak wyglądały początki jednej z największych organizacji MMA na świecie?

Po raz pierwszy gala Ultimate Fighting Championship miała miejsce 12 listopada 1993 roku w Denver w stanie Kolorado. Wówczas organizatorami byli Arta Davie i Roriona Gracie, a na trybunach mogliśmy dostrzec ok. 7800 osób. Jej organizacja różniła się zdecydowanie od dzisiejszych gal. W turnieju brało udział 8 osób, którzy byli przedstawicielami różnych sztuk walki. Co ciekawe nie ustanowiono wtedy żadnych limitów wagowych ani czasowych, co oznaczało, że walka kończyła się dopiero w przypadku znokautowania, poddania lub gdy jeden z narożników rzucał ręcznik. Zakazane były niesportowe praktyki, do których z pewnością można zaliczyć gryzienie a także atakowanie oczów. Nie stosowanie się do zasad groziło karą w wysokości około 1500 dolarów.

Warto wspomnieć o pierwszej walce, w której zmierzyli się ze sobą Teila Tuli oraz Gerarda Gordeau. Trwała ona tylko 26 sekund i zakończyła się mocnym kopnięciem Gordeau. Zwycięzcą turnieju okazał się Brazylijczyk Royce Gracie, który zdobył przewidzianą wówczas nagrodę w wysokości 50 tys. dolarów. Co ciekawe był on także zwycięzcą drugiej i czwartej gali, natomiast w trzeciej odsłonie także udało mu się wygrać pierwszą walkę, jednakże ze względu na udar cieplny zmuszony był się wycofać.

Z czasem zaczęto wprowadzać podstawowe zmiany, które usprawniły działanie gali. Zadbano również o zdrowie ówczesnych zawodników. W UFC 3 sędzia otrzymał prawo, aby w krytycznej sytuacji zatrzymać walkę, natomiast w 12 edycji wprowadzono kategorie wagowe, co przyczyniło się do bardziej wyrównanych walk.

W UFC 14 i 15 wprowadzono obowiązek walki w rękawicach ochronnych, a także zabroniono niesportowych uderzeń w głowę i w kroczę. Kilka gal później pojawił się limit czasowy, w postaci 5-minutowych rund.

Na całym świecie zorganizowano do tej pory ponad 520 różnych gal, z których ostatnia miała miejsce 27 czerwca 2020 roku w Stanach Zjednoczonych: “UFC on ESPN: Poirier vs. Hooker”. Była to już 9 gala bez udziału kibiców od czasu pandemii koronawirusa.

Natomiast na terenie Europy odbyło się 49 gal. Pierwsza z nich miała miejsce 13 lipca 2002 r. w Londynie. Wówczas frekwencja widowni wynosiła 3800 osób, a walką wieczoru był pojedynek wagi półśredniej, w którym przeciwko sobie stanęli Amerykanin Matt Hughes oraz Kanadyjczyk Carlos Newton. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Amerykanina, przez TKO w 4 rundzie.

UFC zagościła także na polskiej ziemi. Pierwsza taka gala odbyła się 11 kwietnia 2015 roku w Krakowie na Tauron Arena. W jednej z walk, podczas UFC Fight Night 64, można było zobaczyć Jana Błachowicza kontra Jim Manuwa. Niestety Polak w jednogłośnej decyzji sędziów przegrał tę walkę na punkty.

O popularności gal UFC wśród kibiców na całym świecie mogą świadczyć także oferty bukmacherów z okazji pojedynków w klatkach. To już nie są tylko oferty typu “1X2”, ale np. kto wygra przed czasem, który zawodnik wygra poszczególną rundę czy też czy walka zakończy się w 1. minucie. Bukmacherzy dostrzegają potencjał tego sportu, sponsorując gale walk czy też całe organizacje, jak to zrobił ostatnio jeden z czołowych legalnych operatorów zakładów bukmacherskich na naszym rynku.


 


 

Kim jest prezydent UFC?

Prezydentem największej organizacji Ultimate Fighting Championship jest Dana Frederick White Jr. urodzony 28 lipca 1969 roku w Manchesterze. W latach 90. XX wieku nawiązał ponowny kontakt z kolegą ze szkoły, Lorenzo Fertittą oraz jego bratem Frankiem, którzy byli właścicielami kasyn w Las Vegas. Poznali wówczas zawodnika MMA, Johna Lewisa, który zainteresował ich tą dyscypliną. Po czasie White został menadżerem dwóch zawodników, a podczas negocjacji kontraktów poznał właścicieli UFC. Gdy dowiedział się, że są w trudnej sytuacji finansowej, postanowił namówić kolegów ze szkolnych lat na wykupienie organizacji, dzięki czemu został mianowany na prezydenta UFC.


 

Najważniejsza walka w historii UFC?

Jedną z najpopularniejszych walk, jaka kiedykolwiek miała miejsce w szeregach UFC, była ta Forresta Griffina ze Stephanem Bonnarem z 9 kwietnia 2005 roku. Pojedynek uważany jest za jeden z najlepszych i najbardziej emocjonujących walk. Obaj zawodnicy byli uczestnikami 1 sezonu programu "The Ultimate Fighter". Dotarli oni do finału turnieju w wadze półciężkiej, by na koniec zmierzyć się ze sobą. Nagrodą był pożądany kontrakt z UFC. Ich pojedynek trwał 15 minut i podbił serca wszystkich kibiców.

Pomimo dobrego wyszkolenia technicznego i odpowiednich umiejętności w defensywie, oboje zdecydowali się na potężne wymiany w stójce, dzięki czemu zaprezentowali wszystkim widzom niesamowite widowisko.

Jako ciekawostkę można dodać, że pomimo, iż w zasadach programu kontrakt miała otrzymać tylko jedna osoba, to szefowie UFC byli tak zachwyceni starciem "tytanów", że obu zaoferowano umowę. W pewnym momencie, gdy organizacja miała ciężką sytuacje finansową, właściciele postanowili wówczas stworzyć wcześniej wspomniany program reality show, a przytoczona walka osiągnęła tak wielką popularność i oglądalność, że włodarze zawarli umowę z telewizją, dzięki czemu wszelkie problemy z pieniędzmi błyskawicznie się skończyły. Sam Dana White, czyli jeden z właścicieli określił ten pojedynek jako "najważniejszą walkę w historii UFC". Wielokrotnie stawiano go na czele najlepszych rywalizacji wszechczasów.


 

UFC to nie tylko sport, ale i maszynka do robienia pieniędzy. Czy doczekamy się kiedyś czasów, kiedy gwiazdy MMA będą tak popularne na całym świecie jak Messi, Ronaldo czy M. Jordan? Zapewne czasy, w których dzieci na pytanie rodziców, kim by chcieli zostać odpowiedzą “nowym Conorem McGregorem” są bliżej niż myślimy...


 


 

źródła:

https://www.menshealth.pl/sprawy/Historia-UFC-czyli-jak-MMA-stalo-sie-potega,8434,4

https://www.polskieradio24.pl/5/4147/Artykul/2214406,Jak-krwawy-sport-podbil-swiat-Wyboista-droga-UFC-od-brutalnej-ciekawostki-do-giganta-sportu

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ultimate_Fighting_Championship

https://mma.pl/od-tego-sie-zaczelo-historyczna-gala-ufc-1-rowniez-dostepna-na-youtube-wideo/

https://www.mmarocks.pl/mma-news/wideo-najwazniejsza-walka-w-historii-ufc

--- Artykuł sponsorowany ---