Czy da się wyremontować dom tylko polskimi materiałami? Sprawdzamy!

  • 25.09.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Czy da się wyremontować dom tylko polskimi materiałami? Sprawdzamy!
Coraz więcej osób sięga po to, co lokalne. Szczególnie widać to było w pandemii, gdy przerwane nagle łańcuchy dostaw wymusiły zmianę myślenia. Wiemy już, że da się dobrze zjeść z użyciem samych polskich produktów. A co z remontami? Kwestia urządzania wnętrz z użyciem samych polskich materiałów to delikatny temat.

Delikatny, bo wiele polskich zakładów przeszło w zagraniczne ręce. Przykłady to Dębicka Fabryka Farb i Lakierów, która działa pod fińskim szyldem Tikkurila, czy Wrocławskie Zakłady Metalowe wykupione przez Bosch.

Jednak już historia firm z naszego regionu pokazuje, że polskie marki też mogą dawać sobie radę na rynku. Gorlicka Fabryka Maszyn nadal jest w polskich rękach, a producent mebli Nowy Styl z Krosna sam przejął kilka lat temu niemiecką fabrykę. Przyjmując więc, że jest jakieś światełko w tunelu, można spróbować zabrać się do remontu tylko przy pomocy polskich materiałów.

 

Farby Rafil i Śnieżka

W Polsce bez problemu da się kupić rodzime farby marek takich jak Śnieżka czy Rafil. Sklepy specjalistyczne, ale też zwykłe markety mają je w stałej ofercie.

https://www.dekoratorium.pl/pl/Marki/Rafil/c/b2c-rafil

Farby Rafil służą do zabezpieczania ogrodzeń i elementów metalowych. Firma powstała na bazie Radomskiej Fabryki Farb i Lakierów, a od 2018 roku Śnieżka jest jego głównym udziałowcem.

 

Polskie okna i drzwi

Zaskakująco dobrze radzą sobie polskie firmy na rynku stolarki okiennej i drzwiowej, nawet jeśli część z nich pracuje na profilach zagranicznej produkcji. Producentów stolarki okiennej można wymieniać długo:

  • Oknoplast,

  • Drutex,

  • Aluplast,

  • EMPol,

  • Vidavo.

Jak widać, podczas wizyty w sklepie wystarczy tylko sprawdzać, jaki kapitał stoi za danymi oknami. To samo w przypadku drzwi. W Polsce można zamówić m.in. rodzime drzwi Porta Drzwi czy Voster.

 

Drewno na budowy

Drewno ze skandynawskich lasów ma doskonałą opinię. Niemieckie można kupić z certyfikatami i po dokładnej obróbce. Ale wielu mniejszych producentów oferuje też płoty, drzwi czy schody z polskiego drewna. Szczególnie w okolicach Gorlic nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego tartaku. Jest też wielu rodzimych producentów poszczególnych elementów drewnianych.

 

Najlepsze płytki i armatura? Tylko z Polski

Włoskie płytki są znane na całym świecie od czasów antycznych. Ale to polskie najłatwiej u nas dostać. Dostępne są takie z każdej półki cenowej, od najtańszych, po naprawdę ekskluzywne. Każdy zna marki takie jak Tubądzin czy Paradyż i ich coraz bardziej wykwintne wzory. Do tego mamy polskich producentów wanien jak Polimat czy Besco, a także słynne Opoczno i Koło.

 

Czy da się kupić polskie cegły i kafle?

Dawniej cegielnia znajdowała się w każdym miasteczku. Nawet Gorlice miały swoją przy ul. Korczaka. Dziś też da się kupić polskie cegły i kafle, ale jest to już nieco trudniejsze. To najczęściej mniejsze, rodzinne zakłady, jednak najbliższy znajduje się ponad 200 km od Gorlic. Z kolei by kupić kafle do pieca, najlepiej udać się na Podlasie – wciąż jeszcze funkcjonuje kilka zakładów w okolicach Siemiatycz czy Białegostoku.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: