Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 10:40

Jaki plecak górski wybrać? 4 najważniejsze cechy plecaka trekkingowego

Jesień to dobry moment na wyjazd w góry. Szlaki nie są przepełnione, a i pogoda sprzyja intensywnym, górskim wędrówkom. Najważniejszym elementem ekwipunku jest oczywiście plecak. Jakie plecaki górskie są najwygodniejsze? Jakie parametry powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru plecaka trekkingowego?
  • 07.10.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaki plecak górski wybrać? 4 najważniejsze cechy plecaka trekkingowego

Jaki plecak w góry? Typy plecaków

Wybór rodzaju plecaka górskiego zależy przede wszystkim od celu podróży. Zanim udamy się do sklepu turystycznego po plecak w góry, musimy zastanowić się, jaki typ plecaka będzie dla nas odpowiedni. Jeśli planujemy długie wędrówki i do plecaka chcemy zapakować dużo dodatkowego sprzętu, to lepiej postawić na obszerniejsze plecaki turystyczne. Jeżeli natomiast zamierzamy robić sobie tylko jednodniowe, krótkie wycieczki, to wystarczy nawet zwykły plecak miejski, chociaż oczywiście wygodniejszy będzie lekki plecak trekkingowy 25 l.

Rodzaje plecaków, które sprawdzają się podczas górskich wycieczek

  • Plecak miejski – przeznaczony na co dzień do szkoły, na uczelnię czy do pracy. Mieści laptopa, książki, dokumenty i inne niezbędne przedmioty. Sprawdza się też podczas krótkich, jednodniowych wycieczek na niewymagającym terenie, również w górach.
  • Plecak trekkingowy – to najlepszy wybór na górskie trasy. Jego pojemność waha się od 25 do około 50 litrów. Od plecaka miejskiego różni się kształtem i funkcjonalnością. Świetnie sprawdza się podczas jednodniowych wycieczek oraz kilkudniowych wypraw, gdy planujemy nocowanie w schronisku.
  • Plecak turystyczny – zwykle tą nazwą określa się duże plecaki trekkingowo-transportowe. Zastosowanie znajdują zazwyczaj podczas długich wyjazdów, gdy musimy przetransportować nie tylko ubrania na zmianę, lecz także namiot, kuchenkę turystyczną, naczynia, jedzenie i inne potrzebne akcesoria, które pozwolą nam być samowystarczalnymi na szlaku.
  • Plecaki wspinaczkowe – typowe, specjalistyczne plecaki górskie. Wykonane z mocnych materiałów, mają zwartą konstrukcję, a pasy biodrowe posiadają uchwyty do sprzętu wspinaczkowego. Ich wielkość nie jest duża, aby nie obciążać wspinacza, mieszczą tylko niezbędne akcesoria i sprzęt wspinaczkowy. Powinniśmy zdecydować się na taki plecak tylko i wyłącznie wtedy, gdy planujemy wspinanie się po skałach.

Pojemność plecaka turystycznego

Pojemność plecaka trzeba uwzględnić już podczas wyboru jego typu. Pojemność plecaka górskiego zależy od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim należy się zastanowić, jak długo będzie trwała nasza wycieczka. Na jednodniową wędrówkę w zupełności wystarczy nam plecak trekkingowy 30 l. Gdy planujemy tygodniową wyprawę, lepiej zdecydować się na plecak o pojemności powyżej 50 litrów, zwłaszcza, kiedy chcemy spakować do niego namiot i śpiwór. Z pewnością są osoby, które bez problemu potrafiłyby na taką wycieczkę spakować się do plecaka trekkingowego 40 l.

System nośny i wygoda

Podczas zakupu plecaka górskiego musisz pamiętać, że wygodny plecak trekkingowy nosi się przede wszystkim na biodrach, a nie plecach. Dlatego szczególną uwagę trzeba zwrócić na solidny, regulowany i wygodny pas biodrowy. Zarówno pas biodrowy, jak i szelki powinny mieć miękkie i komfortowe wypełnienie z gąbki. Nie mogą się nigdzie wbijać czy uwierać. Ważnym elementem systemu nośnego jest też pas piersiowy, który ma za zadanie poprawę stabilności plecaka podczas marszu.

Wyposażenie i funkcjonalność

Jaki plecak trekkingowy wybrać, aby był jak najbardziej funkcjonalny? Taki, który będzie posiadał kilka użytecznych elementów:

  • dwie komory – pozwolą wygodnie uporządkować rzeczy w plecaku i podzielić je, np. na częściej i rzadziej używane;
  • wzmocnione dno plecaka – szczególnie ważne w większych plecakach, np. w plecakach trekkingowych 35 l i większych,
  • możliwość otwarcia z dołu – ułatwia odpowiednie rozmieszczenie rzeczy w plecaku oraz ich szybkie odszukanie podczas wędrówki i wydobycie,
  • uchwyty, paski, troki, pętelki... – im tego typu elementów więcej, tym więcej sprzętu można przytwierdzić do plecaka,
  • kieszenie i kieszonki – zewnętrzne kieszonki przydają się na butelkę z wodą, kieszonka z suwakiem na pasie biodrowym na telefon i portfel – aby mieć je pod ręką.

Zastanawiasz się, gdzie można kupić plecaki górskie? W sklepie internetowym e-Horyzont znajdziesz duży wybór plecaków trekkingowych damskich i męskich – idealnych na górskie wyprawy.

artykuł partnera